Czeskie porównywarki towarów
Porównywarki są w Czechach największymi platformami sprzedażowymi on-line. Mówimy tutaj przede wszystkim o dwóch gigantach: heureka.cz oraz zbozi.cz, którzy razem wzięci kontrolują większość rynku porównywarek w Czechach.
W odróżnieniu od Polaków, czescy sprzedawcy wolą prowadzić własne sklepy internetowe, niż wystawiać swój towar w systemach aukcyjnych typu Allegro lub eBay (co potwierdza stosunkowo niewielki udział w rynku portalu Aukro.cz, "młodszego brata" Allegro).
Doradca zakupowy, czyli potęga Heureki
Faworyt wśród czeskich platform e-commerce należy do pierwszej dziesiątki najczęściej odwiedzanych portali w kraju. Już dawno nie jest tylko porównywarką - Heureka promuje się jako doradca zakupowy, który towarzyszy klientowi
od wyboru produktu aż po końcową satysfakcję z zakupu. Jest to obowiązkowe narzędzie dla każdego, kto myśli poważnie o wejściu na rynek. I chociaż Heureka czasem musi bronić się przed zarzutami o monopolizację, to realnie generuje znaczące obroty partnerskim sklepom i nie sposób jej pominąć. Co warto więc mieć na uwadze wystawiając tam swoją ofertę:
3 kroki do najlepszych pozycji
Heureka sortuje oferty sklepów według trzech najważniejszych kryteriów: ceny, czasu doręczenia oraz ogólnej oceny sklepu. W tym celu najlepiej jest mieć dobrą cenę lub unikatowy produkt dostępny w magazynie od ręki i dbać o pozytywnie opinie klientów.
Ověřeno zákazníky (Sprawdzone przez klienta)
Taką nazwę nosi certyfikat, który może otrzymać każdy sklep po osiągnięciu odpowiedniej ilości pozytywnych opinii o dokonanym zakupie. Otrzymanie certyfikatu może trwać nawet kilka miesięcy, ale cierpliwość się opłaca: zaufany sklep opatrzony certyfikatem pojawia się wyżej w katalogu heureki oraz otrzymuje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji takich jakich bidding (licytacja) fraz kluczowych lub raport asortymentu (zestawienia porównujące ceny wśród konkurencji).
Eksport produktów i kategoryzacja
To ważny punkt, jeżeli zależy ci na sprzedaży. Jeżeli wybrałeś wcześniej właściwe oprogramowanie sklepu, to nie będziesz miał z tym trudności - większość twórców czeskich sklepów na bieżąco śledzi wymagania techniczne porównywarki i dostosowuję się do nich. Jeżeli sam tworzysz plik XML, który przesyła aktualne informacje o twojej ofercie do Heureki, to musisz ściśle pilnować jakości tych informacji, m. in. poprawności językowej, zgodności
z informacjami w samym sklepie lub poprawnej systematyki nazw produktów. Jeżeli tego nie dopilnujesz, Heureka zrobi to za ciebie, a jak znajdzie błędy,
to po prostu zablokuje sklep.
Zboží.cz [Zbożi = towar] - duma Seznamu
Jeżeli interesowałeś się już kiedyś czeskim rynkiem, to pewnie słyszałeś o zjawisku, które jest ewenementem na skalę europejską: jeszcze całkiem niedawno Google był w Czechach wyszukiwarką nr 2. Na pierwszym miejscu plasował się czeski Seznam.cz, który oprócz wyszukiwarki oferuje jeszcze m.in. własny katalog firm lub serwery e-mailowe. Sytuacja zmieniła się w roku 2010, kiedy Google wyszedł na prowadzenie. Jednak pozycja Seznamu nadal zostaje mocna - wachlarz jego usług sięga od nieruchomości aż po telewizję internetową. I właśnie jedną z flagowych łodzi jest Zboží. Tutaj, w odróżnieniu od Heureki, mamy do czynienia z typową, rasową porównywarką produktów - nic dodać, nic ująć. Ważną różnicą jest fakt, że korzystając z niej, można swoje produkty promować w wynikach wyszukiwania Seznamu za pomocą sieci reklamowej Sklik (czyli "czeskiego AdWordsa") - ale o tym może innym razem :-)